
Samtec Inc.
Product No:
SQT-134-01-L-S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 34POS 0.079 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.982
10.982
10
9.9845
99.845
25
9.73484
243.371
50
8.98605
449.3025
100
8.48692
848.692
250
7.738054
1934.5135
500
7.23881
3619.405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | SQT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Forked |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.250" (6.35mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | SQT-134 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 34 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.090" (2.29mm) |
| Current Rating (Amps) | 5.1A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |