
Samtec Inc.
Product No:
SQW-108-01-L-D-VS-A-K-TR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
375
3.62692
1360.095
750
3.212406
2409.3045
1125
3.005154
3380.79825
1875
2.901528
5440.365
2625
2.797902
7344.49275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | SQW |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Pick and Place |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Forked |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.300" (7.62mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | SQW-108 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 16 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3.8A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |