SR071A101GARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR071A101GARTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±2%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 100 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C