SR072A560KAATR2
KYOCERA AVX
Product No:
SR072A560KAATR2
Description:
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 56 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C