SR075C562KAA
KYOCERA AVX
Product No:
SR075C562KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 5600 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C