
KYOCERA AVX
Product No:
SR205E105MAR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.5947
5.947
50
0.47557
23.7785
100
0.40755
40.755
500
0.322677
161.3385
1000
0.271728
271.728
2500
0.254752
636.88
5000
0.237766
1188.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | SkyCap® SR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.200" (5.08mm) |
| Operating Temperature | 10°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | Z5U |