SRAS8150H
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SRAS8150H
Package:
TO-263AB (D2PAK)
Batch:
Datasheet:
Description:
8A, 150V, SCHOTTKY RECTIFIER
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Base Product Number SRAS8150
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 8 A