SRF16100HC0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SRF16100HC0G
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 100V ITO220AB
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Product Status Active
Base Product Number SRF16100
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package ITO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 8 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 16A