
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SS3P5HM3/85A
Manufacturer:
Package:
DO-220AA (SMP)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.31635
3.1635
100
0.196935
19.6935
500
0.13471
67.355
1000
0.103626
103.626
2000
0.093262
186.524
5000
0.088084
440.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | eSMP® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-220AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SS3P5 |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 50 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780 mV @ 3 A |