STDV3055L104T4G
onsemi
Product No:
STDV3055L104T4G
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±15V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Base Product Number STDV3
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 104mOhm @ 6A, 5V
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 48W (Tj)
Supplier Device Package DPAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta)