SUD50N02-06P-E3
Vishay Siliconix
Product No:
SUD50N02-06P-E3
Description:
MOSFET N-CH 20V 50A TO252
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Base Product Number SUD50
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 6.8W (Ta), 65W (Tc)
Supplier Device Package TO-252AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2550 pF @ 10 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)