SUM110N03-04P-E3
Vishay Siliconix
Product No:
SUM110N03-04P-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-263 (D²Pak)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 110A TO263
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series TrenchFET®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Base Product Number SUM110
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 120W (Tc)
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5100 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)