SUP90N06-5M0P-E3
Vishay Siliconix
Product No:
SUP90N06-5M0P-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-220AB
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 90A TO220AB
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series TrenchFET®
Package Strip
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Base Product Number SUP90
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 300W (Tc)
Supplier Device Package TO-220AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6190 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)