SV130K23B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
SV130K23B
Description:
MOV, 130V (Vrms), 10%, 23mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 222J
Series SV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Current - Surge 15 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Base Product Number SV130
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 3390 pF @ 1 kHz