SV320K14B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
SV320K14B
Description:
MOV, 320V (Vrms), 10%, 14mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 230J
Series SV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Current - Surge 8 kA
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Number of Circuits 1
Base Product Number SV320
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 561 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Capacitance @ Frequency 480 pF @ 1 kHz