SV385K20B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
SV385K20B
Description:
MOV, 385V (Vrms), 10%, 20mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 495J
Product Status Active
Current - Surge 12 kA
Maximum AC Volts 385 V
Maximum DC Volts 505 V
Number of Circuits 1
Base Product Number SV385
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 682 V
Varistor Voltage (Min) 558 V
Varistor Voltage (Typ) 620 V
Capacitance @ Frequency 710 pF @ 1 kHz