SV420K20B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
SV420K20B
Description:
MOV, 420V (Vrms), 10%, 20mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 523J
Series SV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Current - Surge 12 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Base Product Number SV420
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 680 pF @ 1 kHz