SV680K23B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
SV680K23B
Description:
MOV, 680V (Vrms), 10%, 23mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 980J
Series SV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Current - Surge 15 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 895 V
Number of Circuits 1
Base Product Number SV680K
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Capacitance @ Frequency 730 pF @ 1 kHz