SZMMSZ5250BT1G
onsemi
Product No:
SZMMSZ5250BT1G
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
User Guide
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101, SZMMSZ52xxxT1G
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Base Product Number SZMMSZ52
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA