SZNZ8F2V7SMX2WT5G
onsemi
Product No:
SZNZ8F2V7SMX2WT5G
Manufacturer:
onsemi
Package:
2-X2DFNW (1x0.6)
Batch:
Datasheet:
Description:
2.7V ZENER TIGHT TOLERANCE IN X2
User Guide
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101, NZ8F
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5.93%
Power - Max 250 mW
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 2-XDFN
Product Status Active
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package 2-X2DFNW (1x0.6)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA