T37023-20-0
Curtis Industries
Product No:
T37023-20-0
Manufacturer:
Curtis Industries
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
User Guide
Mfr Curtis Industries
Color -
Pitch 0.375" (9.53mm)
Series 37000
Package Bulk
Features Flange
Wire Gauge 12-22 AWG
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Mounting Type Chassis, Panel; Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws
Bottom Termination Solder Turret
Number of Circuits 20
Base Product Number T37023
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Polypropylene (PP)
Operating Temperature 105°C