T37032-11-0
Curtis Industries
Product No:
T37032-11-0
Manufacturer:
Curtis Industries
Description:
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
User Guide
Mfr Curtis Industries
Color -
Pitch 0.375" (9.53mm)
Series 37000
Package Bulk
Features Flange
Wire Gauge 12-22 AWG
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Mounting Type Chassis, Panel; Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws
Bottom Termination Quick Connect (0.110")
Number of Circuits 11
Base Product Number T37032
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Polypropylene (PP)
Operating Temperature 105°C