T37052-25-0
Curtis Industries
Product No:
T37052-25-0
Description:
CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.375"
Color -
Pitch 0.375" (9.53mm)
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Mounting Type Chassis, Panel; Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws
Bottom Termination Quick Connect (0.250")
Number of Circuits 25
Base Product Number T37052
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Polypropylene (PP)
Operating Temperature 105°C