T38138-11-0
Curtis Industries
Product No:
T38138-11-0
Description:
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Color -
Pitch 0.375" (9.53mm)
Series 38000
Package Bulk
Features -
Wire Gauge 12-22 AWG
Barrier Type 2 Wall (Dual)
Mounting Type Chassis, Panel
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws with Captive Plate
Bottom Termination Quick Connect (0.110")
Number of Circuits 11
Base Product Number T38138
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Polypropylene (PP)
Operating Temperature 105°C