T38142-20-0
Curtis Industries
Product No:
T38142-20-0
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Color -
Pitch 0.375" (9.53mm)
Barrier Type 2 Wall (Dual)
Mounting Type Chassis, Panel
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws
Bottom Termination Quick Connect (0.187")
Number of Circuits 20
Base Product Number T38142
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Polypropylene (PP)
Operating Temperature 105°C