T38260-20-0
Curtis Industries
Product No:
T38260-20-0
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Color -
Pitch 0.375" (9.53mm)
Series 38000
Package Bulk
Features Flange
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws
Bottom Termination Wire Wrap, Insulated
Number of Circuits 20
Base Product Number T38260
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Polypropylene (PP)
Operating Temperature 105°C