T38413-20-0
Curtis Industries
Product No:
T38413-20-0
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Color -
Pitch 0.375" (9.53mm)
Series 38000
Package Bulk
Features Flange
Wire Gauge 12-22 AWG
Barrier Type 2 Wall (Dual)
Mounting Type Chassis, Panel; Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws
Bottom Termination PC Pin, Insulated
Number of Circuits 20
Base Product Number T38413
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Polypropylene (PP)
Operating Temperature 105°C