TAJT106M016SNJ
KYOCERA AVX
Product No:
TAJT106M016SNJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TAJ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.2Ohm @ 100kHz