TAP107J020HSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP107J020HSB
Description:
CAP TANT 100UF 5% 20V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±5%
Capacitance 100 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code N
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm