TAP155K020DCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP155K020DCS
Description:
CAP TANT 1.5UF 10% 20V RADIAL
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 1.5 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 9Ohm