TAP155K020GSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP155K020GSB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 1.5UF 10% 20V RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 1.5 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.125" (3.18mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 9Ohm