TAP225K016CCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP225K016CCS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1202
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm