TAP225M050GSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP225M050GSB
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 50V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.125" (3.18mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm @ 100kHz