
Ohmite
Product No:
TBH25P5R10JE
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 5.1 OHM 5% 25W TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.536
6.536
10
6.1313
61.313
25
5.72242
143.0605
50
5.04127
252.0635
100
4.35993
435.993
250
3.95124
987.81
500
3.678723
1839.3615
1000
3.406225
3406.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | TBH |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 5.1 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 25W |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |