Home / Tantalum Capacitors / TBJB225K025CRSB0000
TBJB225K025CRSB0000
KYOCERA AVX
Product No:
TBJB225K025CRSB0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 25V 1411
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TBJ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm