Home / Tantalum Capacitors / TBJD107K010CRSB0000
TBJD107K010CRSB0000
KYOCERA AVX
Product No:
TBJD107K010CRSB0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TBJ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm