Home / Tantalum Capacitors / TBJE106K050CRSB0023
TBJE106K050CRSB0023
KYOCERA AVX
Product No:
TBJE106K050CRSB0023
Description:
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Series TBJ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Failure Rate B (0.1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100kHz