Home / Microcontrollers / TC1130L150EBGBBFXUMA1
TC1130L150EBGBBFXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC1130L150EBGBBFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
P-LBGA-208-2
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 150MHz
Series TC11xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 144K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, FIFO, I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 72
Core Processor TriCore™
Package / Case 208-LBGA
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number TC1130
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package P-LBGA-208-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.43V ~ 1.58V