Home / Microcontrollers / TC1724N192F80HRACKXUMA2
TC1724N192F80HRACKXUMA2
Infineon Technologies
Product No:
TC1724N192F80HRACKXUMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-144-17
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series TC17xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 152K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 64K x 8
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 95
Core Processor TriCore™
Package / Case 144-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 4x10b, 24x12b
Oscillator Type External
Base Product Number TC1724
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-144-17
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.17V ~ 3.63V