Home / Microcontrollers / TC1762128F80HLACKXUMA1
TC1762128F80HLACKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC1762128F80HLACKXUMA1
Package:
PG-LQFP-176-2
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series TC17xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 52K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 81
Core Processor TriCore™
Package / Case 176-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 2x10b, 32x8b/10b/12b
Oscillator Type External
Base Product Number TC1762128
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-176-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.42V ~ 1.58V