Home / Microcontrollers / TC1767256F80HLADKXUMA1
TC1767256F80HLADKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC1767256F80HLADKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-176-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series TC17xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 128K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 88
Core Processor TriCore™
Package / Case 176-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 4x10b, 32x12b
Oscillator Type External
Base Product Number TC1767256
Program Memory Size 2MB (2M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-176-5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.42V ~ 1.58V