Home / Microcontrollers / TC1782F320F180HRBAKXUMA1
TC1782F320F180HRBAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC1782F320F180HRBAKXUMA1
Package:
PG-LQFP-176-2
Description:
IC MCU 32BIT 2.5MB FLASH 176LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 180MHz
Series TC17xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 176K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 128K x 8
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 86
Core Processor TriCore™
Package / Case 176-LQFP
Product Status Not For New Designs
Data Converters A/D 8x10b, 32x12b
Oscillator Type External
Base Product Number TC1782
Program Memory Size 2.5MB (2.5M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-176-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.17V ~ 3.63V