Home / Microcontrollers / TC1793F512F270EBABKXUMA1
TC1793F512F270EBABKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC1793F512F270EBABKXUMA1
Package:
PG-BGA-416
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 416BGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 270MHz
Series TC17xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 288K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 192K x 8
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, EBI/EMI, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 221
Core Processor TriCore™
Package / Case 416-BGA
Product Status Discontinued at Digi-Key
Data Converters A/D 8x10b, 44x12b
Oscillator Type External
Base Product Number TC1793
Program Memory Size 4MB (4M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-BGA-416
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.17V ~ 3.63V