Home / Microcontrollers / TC1796256F150EBEKDUMA2
TC1796256F150EBEKDUMA2
Infineon Technologies
Product No:
TC1796256F150EBEKDUMA2
Package:
PG-BGA-416
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416BGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 150MHz
Series TC17xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 256K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SSC
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 123
Core Processor TriCore™
Package / Case 416-BGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 44x12b
Oscillator Type External
Base Product Number TC1796256
Program Memory Size 2MB (2M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-BGA-416
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.42V ~ 1.58V