Home / Microcontrollers / TC222S12F133FABKXUMA1
TC222S12F133FABKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC222S12F133FABKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TQFP-80-7
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 80TQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 133MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 96K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 128K x 8
Peripherals DMA, WDT
Connectivity CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 59
Core Processor TriCore™
Package / Case 80-TQFP Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 24x12b SAR
Oscillator Type External
Base Product Number TC222S12
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-TQFP-80-7
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.17V ~ 5.5V