Home / Microcontrollers / TC267D40F200NBCLXUMA1
TC267D40F200NBCLXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC267D40F200NBCLXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LFBGA-292-6
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 2.5MB FLSH 292LFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 200MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 240K x 8
Core Size 32-Bit Dual-Core
EEPROM Size 96K x 8
Peripherals DMA, WDT
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 169
Core Processor TriCore™
Package / Case 292-LFBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 50x12b, 3 x Sigma-Delta
Oscillator Type External
Base Product Number TC267D40
Program Memory Size 2.5MB (2.5M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.3V, 5V