Home / Microcontrollers / TC275TP64F200WCAKXUMA1
TC275TP64F200WCAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC275TP64F200WCAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-176-2
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 176LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 200MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 472K x 8
Core Size 32-Bit Tri-Core
EEPROM Size 64K x 8
Peripherals DMA, WDT
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 112
Core Processor TriCore™
Package / Case 176-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 40x12b, 6 x Sigma-Delta
Oscillator Type External
Base Product Number TC275TP64
Program Memory Size 4MB (4M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-176-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V