Home / Microcontrollers / TC297T128F300SBBKXUMA1
TC297T128F300SBBKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC297T128F300SBBKXUMA1
Package:
PG-LFBGA-292-6
Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 300MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 728K x 8
Core Size 32-Bit Tri-Core
EEPROM Size 384K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 169
Core Processor TriCore™
Package / Case 292-LFBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 60x12b, 10 x Sigma-Delta
Oscillator Type External
Base Product Number TC297T128
Program Memory Size 8MB (8M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.3V, 5V