Home / Microcontrollers / TC299TP128F300SBCKXUMA2
TC299TP128F300SBCKXUMA2
Infineon Technologies
Product No:
TC299TP128F300SBCKXUMA2
Package:
PG-LFBGA-516-5
Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 516LFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 300MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 728K x 8
Core Size 32-Bit Tri-Core
EEPROM Size 768K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 263
Core Processor TriCore™
Package / Case 516-LFBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 94x12b SAR, Sigma-Delta
Oscillator Type External
Base Product Number TC299TP128
Program Memory Size 8MB (8M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-516-5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.97V ~ 5.5V