Home / Microcontrollers / TC322LP16F160FAALXUMA1
TC322LP16F160FAALXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC322LP16F160FAALXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TQFP-80-7
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 80TQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 160MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 152K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, PWM, WDT
Connectivity ASC, CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
Mounting Type Surface Mount
Core Processor TriCore™
Package / Case 80-TQFP Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number TC322LP16
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package PG-TQFP-80-7
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.3V, 5V